Ugyan ez a leves egy picit régebben készült már (valamikor még a téli dekor kihelyezése előtt), de úgy gondolom, hogy abszolút beleillik a téli ételek kategóriába. Hiszen ki tudna nemet mondani egy lélekmelengető, forró, ínycsiklandozó levesnek?
Alapvetően igazi krémleves fanatikusak vagyunk, persze azért a jó öreg húslevest sem vetjük meg, fincsi levestöltelékkel, amit férj szokott készíteni (nálatok szokás tölteléket főzni a levesben?). Ha pedig krémleves, akkor hagyma, cukkini, sajt, burgonya, gomba illetve a sütőtök azok a hozzávalók, amiket nagyon szeretünk. Pár évvel ezelőtt, amikor ismerkedtünk a krémleves fogalmával, akkor még csak a sajttal kezdtem. Utána, ha már éppen nyár volt, és nagy volt a cukkini szerelem, akkor úgy gondoltam, hogy miért is ne lehetne ebből is valami csodát alkotni? Ezekután pedig abszolút ráfüggtünk a krémlevesekre. Konkrétan mindenből is megpróbáltam krémlevest csinálni, és természetesen lettek olyanok, amik nem igazán jöttek be, így őket elengedtük, és nem igazán fájt érte a szívünk.
Mint minden jó magyaros étel alapja, itt is a hagyma az, amivel kezdek. Nyilván, ha csakis hagymából készül a leves, akkor természetesen gigantikus mennyiségű hagyma tömkeleg, amiből áll a leves, de ha egyéb zöldség is társul hozzá, akkor azért csak normális keretek között megy bele. Amúgy mondtam már, hogy nagy a hagymaszerelem? Kivétel egyetlen egy hagyma, az pedig a medvehagyma. Nem tudom elengedi a gondolatot, hogy az ugyanolyan, mint gyöngyvirág levél. És akárhányszor ettem, a hideg futos a hátamon, egyszerűen nem jó. És ezzel Férj is így van. De a többi fajta hagyma kivétel nélkül jöhet.
Mint minden krémlevesemhez ehhez is szoktam készíteni plusz kiegészítő finomságokat, hiszen a lélekmelengető, forró és krémes leveshez egy sajtos pirítós, amin szinte ropogósra van sülve a sajt, tökéletesen illik. Ha éppen kenyér híján vagyunk, akkor pirított magvakkal szoktam kiegészíteni, vagy ha éppen az sincs itthon, akkor simán csak egy kis reszelt sajt megy a leveses tál aljára, rá a forró a leves, és kész a tökéletesség. A sajtos dologhoz pedig még egy kis észrevétel. Mikor az első kóstolás következik, a sajt már kellően megolvadt, a kanalat körbeölelte, a nyálelválasztás pedig az illat és a látvány keverékétől rögtön beindul az ember szájában. Igazi különlegesség.
Ebben a formában most teljesen teret adtam a fantáziámnak, és mivel csak pár darab mini virsli ólálkodott a hűtőben, ezért megsajnáltam őket. Gyorsan vékonyan felkarikáztam és vajon lepirítottam, így egy levesbetét meg is volt. Ezt a levest mindig üveges gombából készítem, és egy egy pár karikát hagyok is ki belőle, szintén plusz betétnek a kész finomsághoz. Amikor a virslik kisültek, akkor még egy pici vajat dobok a serpenyőbe ropogósra sütöm a gombaszeleteket. Higyjétek el, valami brutálisan finom a vajon sült ropogós gomba. Nem elég, hogy a leves fő összetevője a gomba, hanem kell bele még több, hiszen abszolút más íze van a levesben lévőnek, mint a sült, ropogós feltétnek szánt gombának. Akkor pedig így rögtön három féle kiegészítés is lett hozzá, amivel egy teljes értékű ebéd, illetve egy vacsora is nyugodt szívvel letudható.
Gombakrémleves:
Hozzávalók a leveshez:
- 2 üveg 280 grammos gomba (170 gramm a töltőtömeg)
- 2 közepes hagyma
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 1 ek. vaj
- 1 ek. teljes kiőrlésű liszt
- 3-4 ek 20%-os tejföl
- 1,5-1,8 liter víz
- só ízlés szerint (ehhez most azért nem írok mennyiséget, mert ezt mi egy picit sósabban szeretjük, és hát ugye egy leves mindenkinek egyénfüggő, mennyire sósan szereti (a levesek egyébként másképp hasznosítják a só mennyiséget, mint egy főétel, nekem tapasztalat, hogy az általános sózási szokáimhoz mérten jóval több kell leves készültekor)).
- 1 mk. őrölt tarkabors
Hozzávalók a feltétekhez:
- 2 szelet tk. toast kenyér
- 2-2 dkg trappista sajt
- 1 ek. vaj
- a 340 gramm össz mennyiségű gombából 40 gramm kell a pirításhoz, tehát majd a levesbe 300 gramm megy.
- 4 db mini virsli
Elkészítés:
- A hagynákat megpucolom, és pici kockákra vágom (a fokhagymát is). A vajat odateszem olvadni a lábasba, majd mikor már megoldvadt mehet rá a hagyma. Itt jön egy kis só, hiszen hamarabb elkezd összeesni a só hatására. Amikor már üveges a hagyma, mehe bele a fokhagyma, és a leszűrt üveges gomba is. Pár percig kissé pirítom őket, közben pedig már hozzáment a maradék só, illetve az őrölt tarkabors.
- Felengedem 1,5 liter vízzel, és magára hagyom, hagy főjön. Közben kikeverem a habarást. A tejfölt, a tk liszttel, és 2-3 dl vízzel (folyamatosan adagolva, hogy csomómentes legyen a végeredmény) kikeverem. Közben azért rá-rá pillantok a levesre. Kikeverés után félreteszem.
- Jöhetnek a feltétek. A sütőt 200 fokra előmelegítem, és a toast kenyereket félbevágom keresztben. Ráreszelem a sajtot, és mehet is be sülni, nagyjából 8-10 perc erejéig, míg szép piros nem lesz a tetején a sajt.
- A vajat egy tapadásmentes serpenyőben megolvasztom, és a vékony karikákra vágott virslit megpirítom benne. Amikor kész, jöhet a maradék gomba. Ha úgy ítélitek meg, hogy a virsli felszívta szinte az össze vajat, akkor a gomba előtt is tehettek még bele, hiszen a gombának picit több zsíradékra lesz majd szüksége, illetve türelem is kell hozzá bőven. Szóval, gombapiritás. A gáz a legkisebb fokozaton, és a habzó vajra mehet rá a maradék gomba. Nem kell folyamatosan kevergetni, de azért néha nem árt átrázogatni, vagy kicsit megkeverni. Fogjátok látni rajta majd a barnulást, hogy sül, viszont ne várjatok tőle nagy pirosságot. Azért árnyalatban természetesen jóval eltér majd az eredeti állapottól, és nagyjából már mikor picit sötétebb tónusú (cirka 30 perc után), akkor papírtörlővel fedett tányérra ki lehet szedni. Ezután a fölösleges zsír leitatás után fogja elérni a ropogós állagot.
- Eközben a levesünk már szépen fő egy ideje, és már a pirítós is elkészült, éppen pihen. Jöhet a habarás. A biztonság kedvéért átkeverem a leveshez való hozzáadás előtt, majd szépen lassan, folyamatos kevergetés mellett beleöntöm. Újraforralom vele és a főzés része be is fejeződött.
- Jön a turmixolás. Nekem botmixer van itthon, úgyhogy én azzal szoktam pépesíteni a leves tartalmát, de ha van turmixgépeket, abba is nyugodtan belemehet. Miután lepépesítettem, jöhet a tálalás, és a jóízű elfogyasztás.
Ez a leves nem feltétlenül tipikus krémleves, hiszen a gombát lepépesíteni teljes mértékben még a botmixer sem képes, de ettől függetlenül az összhatás mégis semlyesen krémes és lágy. Persze, ha szeretnétek szöszölni vele, akkor szűrőn át lehet "passzírozni", de szerintem pont a leglényegesebb finomságot szednétek ki a levesből.
Ha a virslis/pirított gombás verziót választjátok feltétnek, akkor először szedjetek levest, majd utána mehet rá a feltét. Jöhet a ropogós sajtos pirítós, és kész a lelket megmelengető, tökéletes leves. Egy harapás pirítós, egy kanál leves a feltétekkel, és robbannak az ízek. Nagyon erősen gomba íze van (sokkal másabbul érvényesül benne, mintha csak simán egy salátában, vagy rántva ennétek a gombát), ezért ha nem vágytok nagyon intenzív gomba ízre, de azért mégis csak gombaleves legyen, dupla mennyiségű hagyma, és csak 1 üveg gomba elég hozzá.
Ha tetszett a poszt, kérlek osszátok meg, és lájkoljátok a blog facebook, illetve instagram oldalát.
Ölelés,
Ilus